سئو چیست

سئو چیست

سئو چیست ؟ اهمیت سئو سایت و انواع آن

سئو چیست : سایت بدون سئو ، شبیه انسانی است که در دل جنگل تاریک گم شده و برای کمک فریاد می‌زند ولی کسی صدایش را نمی شنود. با رعایت نکات سئو می‌توانید سایت تان را از دل جنگل تاریک گوگل نجات دهید و صدایش را به گوش کاربرانی که به دنبال مطالب شما هستند برسانید.

در این مقاله برای شما توضیح می ‌دهیم که سئو چیست و چرا اهمیت دارد؟ سپس به بررسی تکنیک ‌های مختلف سئو ( یعنی سئو کلاه سفید، کلاه سیاه و کلاه خاکستری ) می پردازیم.

تعریف سئو

کلمه SEO از ترکیب حروف اول کلمات Search Engine Optimization (بهینه سازی برای موتور های جستجو) بدست آمده.

بهینه سازی موتورهای جستجو به مجموعه ای از تاکتیک ها و دستورالعمل ها گفته می شود که اگر به درستی انجام شوند باعث بهتر شدن جایگاه سایت در موتورهای جستجو ( به خصوص گوگل ) و افزایش بازدید سایت و هدایت ترافیک بیشتر می شوند.

سئو چیست : چرا سئو اهمیت دارد؟

هر روزه به تعداد کاربرانی که نیازهایشان را از طریق گوگل جستجو می‌کنند افزوده می شود. بر اساس آمار رسمی سایت گوگل روزانه چیزی حدود ۳٫۵ میلیارد سرچ در گوگل انجام می شود. حالا به راحتی اهمیت این جمله بیل گیتس را درک می کنیم که می گوید: اگر کسب و کار شما در اینترنت حضور ندارد، به زودی از صحنه روزگار حذف خواهید شد.

با یک مثال ساده اهمیت سئو در گوگل را توضیح می دهیم.
براساس ابزارهای ” اندازه گیری تعداد جستجوی کلمات کلیدی گوگل ” جمله خرید اینترنتی موبایل یا عبارت های مشابه آن چیزی حدود ۸۰۰۰ سرچ در ماه دارد.
محشره! پس هر ماه ۸۰۰۰ نفر قصد خرید موبایل دارند و به دنبال فروشگاه اینترنتی برای خرید می گردند. شما  هم حتماً بارها در گوگل جستجو کرده اید و می دانید بیش از ۸۰ درصد کاربران در همان صفحه اول نتایج جستجو گوگل جواب خود را پیدا می کنند و کمتر در صفحات دوم و سوم به دنبال جواب هستند.
پس اگر سایت شما در صفحات سوم و بالاتر نتایج جستجو باشد، به ندرت کسی می تواند شما را پیدا کند. در حقیقیت شما ۸۰۰۰ مشتری را که به دنبال شما بوده اند را از دست داده اید.

سئو فرآیندی است که به گوگل کمک می کند تا سایت شما را شناسایی کرده، زمینه فعالیت تان را تشخیص دهد و بر اساس کلمات کلیدی مرتبط مثلاً همین خرید موبایل، سایت شما را در صدر نتایج جستجو نشان دهد و در اینجا به اهمیت سئو در افزایش ترافیک و بازدید سایت پی می بریم.

سئو چیست : انواع تکنیک های سئو:

تکنیک های سئو بر اساس دسته بندی های متخصصان به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

سئو کلاه سفید، سئو کلاه سیاه و سئو کلاه خاکستری.

سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید:

همیشه خوب و قانونمند هستیم.

در روش سئو کلاه سفید از قوانین تعیین شده برای موتورهای جستجو استفاده می شود و در نتیجه سایت به طور طبیعی در صفحه نتایج گوگل ترفیع پیدا می کند.

سئو کلاه سفید بهترین روش سئو است که به خاطر پایبندی به قوانین و اخلاق با نام سئو اخلاقی هم معرفی می شود.

در روش سئوی کلاه سفید برای به نتیجه رسیدن نیاز است مدت زمان مشخصی پیوسته و دائماً روی سایت خود کار کنید اما در عوض گوگل به شما اعتماد می کند و به این راحتی جایگاه شما را به سایت دیگری نمی دهد.

سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه:

تظاهر به خوبی و درستکاری می کنیم!

سئو کلاه سیاه نقطه مقابل سئو کلاه سفید است که این یعنی سئو کلاه سیاه سعی در فریب موتور جستجو و دورزدن قوانین آن را دارد.

با این روش سئو، برعکس روش سئو کلاه سفید خیلی زود به نتیجه می رسید؛ اما تأثیر آن همیشگی نیست و گوگل فریب نمی خورد. گوگل مدام در حال آپدیت و ارائه الگوریتم های جدید است و دیر یا زود می تواند دست شما را بخواند.

مثلاً سایت هایی که همین چند سال پیش با ساختن لینک های اسپم و بدردنخور در صفحات مختلف به رتبه خوبی در گوگل رسیده بودند با ارائه الگوریتم پنگوئن، گوگل این سایت ها را جریمه کرد و جایگاهی را که از روش نادرست به دست آورده بودند از آنها پس گرفت. در مقالات بعدی همه الگوریتم های گوگل را توضیح می دهیم.

سئو کلاه خاکستری

سئو کلاه خاکستری:

گاهی خوبیم و گاهی خوب نیستیم!

سئو کلاه خاکستری به تکنیک هایی گفته می شود که با قوانین گوگل مغایرت دارند اما طوری اجرا می شوند که گوگل متوجه نشود و نتواند سایت را جریمه کند. در اصل سئو کلاه خاکستری شباهت زیادی به سئو کلاه سیاه دارد اما با نسبت ریسک کمتر.

مثلاً گاهی سئو کاران کلاه خاکستری، تعداد زیادی صفحه جعلی در شبکه های اجتماعی مختلف ایجاد می کنند و از این صفحات به سایت خودشان لینک می دهند. فعلاً گوگل نمی تواند تشخیص دهد که تمام این صفحات متعلق به خود شما هستند، بنابراین می توانید فیدبک خوبی ار آنها بگیرید. اما اگر تا چند وقت دیگر این راز هم برملا شد، سایت شما در معرض جریمه گوگل قرار می گیرد.

خدمات گروه طراحان پارس:

گروه طراحی سایت طراحان پارس کلیه خدمات ارائه شده در بالا ( طراحی و بهینه سازی سایت ) را با کیفیت بالا و تضمین شده به مشتریان خود ارائه می دهد. برای دریافت مشاوره رایگان در زمینه فعالیت و کسب و کار خود و همچنین نحوه دریافت خدمات ما به شما منتظر تماس تان هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + دوازده =